RMS ATLAS OTEL TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI

 

1.TESİSİMİZİN KORONA VİRÜS SORUMLUSUNUN ;
      

        ADI- SOYADI           :   HATİCE  EŞKİ
        İLETİŞİM BİLGİSİ  :   05466394011

 

2.TESİSTE YER ALAN GENEL KULLANIM ALANLARINDA AYNI ANDA EN FAZLA BULUNMASI GEREKEN PERSONEL/  MİSAFİR BULUNABİLECEĞİNE YÖNRELİK PLANLAMA

 

 

 

 

 

 

3.TESİSTE KULLANILAN ORTAK KULLANIM ALANLARI MESAFEYE GÖRE YER İŞARETLERİ YAPILMIŞTIR. RESTAURANT BÖLÜMÜ TÜM ALANLAR 7.00-10.30 ARASI HİZMET VERMEKTEDİR. MASALAR, SANDALYELER, SERVİS MALZEMELERİ HER MİSAFİR KULLANIMINDAN SONRA TEMİZLİĞİ YAPILDIKTAN SONRA ALKOL BAZLI ÜRÜNLERLE HİJYEN TEMİZLİĞİ YAPILACAKTIR.


ORTAK KULLANIM ALANLARINDA BULUNAN KOLTUKLAR, MASALAR 1,5 METRE ARALIKLARLA DÜZENLENMİŞTİR.  

                                                                                                                                               SERVİS PERSONELİMİZ, SERVİS ESNASINDA MESAFE KURALLARINI KORUMAYA VE TEMASTAN KAÇINMAYA ÖZEN GÖSTERECEKTİR. AÇIK BÜFE UYGULAMASI İLERİ BİR TARİHE KADAR DURDURULMUŞTUR. KAHVALTI HİZMETİ, KAHVALTI TABAĞI VE PAKETLİ ÜRÜNLER ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. MİSAFİRİN SERVİS ELEMANI ARACILIĞIYLA ÇAY SERVİSİ, İÇECEKLERİN ALMASI SAĞLANACAKTIR.

4.TESİS BÜNYESİNDE BULUNAN TÜM BÖLÜMLER İÇİN (RESTURANT-MUTFAK-LOBİ-MİSAFİR ODALARI) TESİS PERSONELİNE YÖNELİK TAKİP VE DENETİM ÇİZELGELERİ HAZIRLANMIŞTIR, UYGULANMA DURUMU TAKİP EDİLMEKTEDİR.


5.ASANSÖRLERİN SOSYAL MESAFE KURALARINA UYGUN KULLANIMINA İLİŞKİN ASANSÖR İÇİ YER İŞARETLERİ VE YAZILI BİLGİLENDİRME YAPILACAKTIR. YEMEK SALONU, LOBİ, RESEPSİYON ALANI, AÇIK ALANLARDA YER ALAN OTURMA ALANLARI, KAHVALTI SALONU DAHİL TÜM GENEL KULLANIM ALANLARI SOSYAL MESAFE PLANINA UYGUN OLARAK DÜZENLENMİŞTİR. SOSYAL MESAFEYE İLİŞKİN GEREKLİ ÖNLEMLER ALMIŞ, İŞARETLEMELER YAPILMIŞ VE TESİSİMİZE PLANA UYGUN KAPASİTEDEN FAZLA MİSAFİR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

6.TÜM GENEL KULLANIM  ALANLARI: GENEL TUVALETLER,TUVALET LERİN ZEMİNLERİ,MUSLUKLAR ,BATARYALAR,LOBİ,RESEPSİYON,TESİS KORİDORLARI,KAPI KOLLARI HER İKİ SAATTE BİR % 0.1 SODYUM HİPOKLORİT ( ÇAMASIRSUYU) İLE DEZENFEKTE EDİLİR VE İZLENEBİLİRLİK KAYITLARI TUTULMAKTADIR.

7. TESİSİN TÜM ALANLARININ (MİSAFİR ODALARI, YEMEKHANE/RESTORAN, MUTFAKLAR, ORTAK KULLANIM ALANLARI VB. DAHİL) TEMİZLİĞİNDE PERSONEL TARAFINDAN UYULACAK STANDARTLAR,

a) BU ALANLARIN TEMİZLİĞİ İÇİN SU VE DETERJAN İLE TEMİZLİK YAPILDIKTAN SONRA 1:100 ORANINDA SULANDIRILMIŞ ÇAMAŞIR SUYU (SODYUM HİPOKLORİT CAS NO: 7681-52-9) KULLANILMALIDIR.

 b) TESİS PERSONELİ TIBBİ MASKE TAKMALIDIR. MASKENİN BURUN, AĞIZ VE ÇENEYİ DE KAPATACAK ŞEKİLDE TAKILMASI, DIŞ YÜZEYİNE DOKUNULMAMASI, DOKUNULUR İSE ALKOL İÇERİKLİ EL ANTİSEPTİKLERİ İLE EL HİJYENİ SAĞLANMASI GEREKMEKTEDİR.

c) EL TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİDİR. ELLER SIKLIKLA EN AZ 20 SANİYE BOYUNCA SABUN VE SUYLA YIKANMALI, SABUN VE SUYUN OLMADIĞI DURUMLARDA ALKOL BAZLI EL ANTİSEPTİKLERİ KULLANILMALIDIR.

 d) HERHANGİ BİR VİRAL SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU GEÇİRMEKTE OLAN KİŞİNİN ÖKSÜRME VEYA HAPŞIRMA SIRASINDA BURUN VE AĞZINI TEK KULLANIMLIK KÂĞIT MENDİL İLE ÖRTMESİ, KÂĞIT MENDİLİN BULUNMADIĞI DURUMLARDA İSE DİRSEK İÇİNİ KULLANMASI, MÜMKÜNSE KALABALIK YERLERE GİRMEMESİ, EĞER GİRMEK ZORUNDA KALINIYORSA AĞIZ VE BURNUNU KAPATMASI, MÜMKÜNSE CERRAHİ (TIBBİ) MASKE KULLANMASI ZORUNLUDUR.

e) ODALAR VE DİĞER KAPALI ALANLARDAKİ CAMLAR GÜNLÜK RUTİN TEMİZLİK ESNASINDA AÇIK OLMALI VE TEMİZLİK SONRASI EN AZ 2 SAAT HAVALANDIRILMAKTADIR. ODA TEMİZLİĞİNİ YAPACAK KİŞİNİN ELLERİNİ YIKADIKTAN SONRA ELDİVEN GİYMESİ VE TEMİZLİĞİ ELDİVENLİ ELLERLE YAPMASI GEREKLİDİR. HER ODA TEMİZLİĞİNDEN SONRA ELDİVEN ÇIKARTILMALI ELLER UYGUN ŞEKİLDE YIKANMALI VE BİR SONRA ODA TEMİZLİĞİNDEN ÖNCE YENİ ELDİVEN GİYİLMELİDİR.

 f) MİSAFİRİN KULLANDIĞI TEKSTİL (NEVRESİM, ÇARŞAF, HAVLU VB.) ÜRÜNLERİ KATLANARAK BOHÇALANMALI, BU İŞLEM SIRASINDA TOZ VE PARTİKÜL OLUŞUMUNA İZİN VERMEYECEK (ÇIRPMA VE SİLKELEME YAPILMAMALIDIR) ŞEKİLDE TOPLANMAKTA VE ÇARŞAF VE HAVLU GİBİ TEKSTİL ÜRÜNLERİ 60 C’DE DETERJAN İLE ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANMAKTADIR.

8. TESİSLERDE KONAKLAYAN MİSAFİRLERİN KONAKLAMA SÜRELERİ BİTTİKTEN SONRA ODANIN TEMİZLİĞİ/DEZENFEKTE EDİLMESİ VE HAVALANDIRILMASI, AYNI ODAYA YENİ MİSAFİRİN KABULÜNE İLİŞKİN PROSEDÜRLER;

a) MİSAFİRLER ODADAN AYRILDIKTAN SONRA, ODA EN AZ 2 SAAT DOĞAL ŞEKİLDE HAVALANDIRILMALIDIR. MİSAFİRLERİMİZ 12.00 ÇIKIŞ 17.00 GİRİŞ ŞEKLİNDE UYGULANMAKTADIR.

b) MİSAFİR ODASI TEMİZLİĞİ İÇİN SU VE DETERJAN İLE TEMİZLİK YAPILDIKTAN SONRA %0.1 ORANINDA SULANDIRILMIŞ ÇAMAŞIR SUYU (SODYUM HİPOKLORİT CAS NO: 7681-52-9) İLE DEZENFEKTE EDİLMEKTEDİR.

c) HAVALANDIRMA VE KLİMA SİSTEMİNİN STERİLİZASYONU SAĞLANMAKTADIR. ODALARDA BULUNAN TELEVİZYON VE KLİMA KUMANDALARI, KAPI VE PENCERE KOLLARI İLE ÇEKMECE KULPLARI GİBİ MİSAFİRLERİN SIKLIKLA TEMAS ETTİĞİ/EDEBİLECEĞİ TÜM NOKTALAR MİSAFİR TESİSTEN AYRILDIĞINDA 7. MADDEDE BELİRTİLEN HÜKÜMLERE UYGUN OLARAK TEMİZLENMEKTEDİR.

d) MİSAFİRLERE SUNULAN ŞAMPUAN, DUŞ JELİ, KULAK PAMUĞU, SABUN, TERLİK, ÇAMAŞIR POŞETİ, AYAKKABI SÜNGERİ GİBİ ÜRÜNLER TEK KULLANIMLIKTIR.

 e) MİSAFİR ODALARINDA ODALARIN DEZENFEKTE EDİLDİĞİNE DAİR ODAYI TEMİZLEYEN KAT GÖREVLİSİ TARAFINDAN İMZALI FORM BIRAKILMAKTADIR.

f) HER ODANIN TEMİZLENME VE DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ SONRASI KAT GÖREVLİSİ PERSONEL TEMİZLİK BEZİ, MASKE VE ELDİVENLERİNİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDADIR.

9. MİSAFİRLERİN VE PERSONELİN TESİSİN TÜM ALANLARINI KULLANIRKEN UYMALARI GEREKEN SAĞLIK VE HİJYEN KURALLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMESİ TESİS GİRİŞLERİNDE YAPILMAKTADIR VE BU KURALLARIN PERSONELE TEBLİĞİ YAPILMIŞTIR.

10.MİSAFİR VE PERSONELDE HASTA, SEMPTOMLU, ŞÜPHELİ DURUMLARIN VARLIĞI VE ACİL HALLERDE EN YAKIN HASTANE BİLGİLERİ; - TOKAT DEVLET HASTANESİ 0356214 54 00( 5 KM) –MEDİCAL PARK HASTANESİ  0356 214 01 11 (7 KM)  ,112 ACİL ARANMAKTADIR.

11.HASTALIK BELİRTİLERİ GÖSTEREN PERSONEL/MİSAFİRLE İLGİLENECEK (BU KİŞİLER 24 SAAT ESASINA GÖRE GÖREV YAPACAKTIR.)               

                     

TESİS GÖREVLİSİNİN; ADI- SOYADI: MUSTAFA ŞAHİN İLETİŞİM BİLGİSİ;0536 453 72 07                                                                      

TESİS GÖREVLİSİNİN ŞÜPHELİ VEYA POZİTİF VAKA DURUMDA OLAN KİŞİLERE YAKLAŞIMI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE UYGULANACAKTIR;                                                                                                                                                                               

 

DİĞER KONUKLARDAN İVEDİLİKLE AYRILIP, MASKE TAKILMASI SAĞLANARAK SAĞLIK BİRİMİNE BAŞVURMALARI SAĞLANIR. KİŞİ İLE AYNI ODAYI PAYLAŞANLARIN CERRAHİ (TIBBİ) MASKE TAKMASI SAĞLANIR. EĞER OLASI OLGUYA REFAKAT ETMEZLERSE ODALARINDA İZOLE EDİLMELERİ SAĞLANIR. KİŞİNİN BAŞVURDUĞU SAĞLIK BİRİMİ TARAFINDAN, İL/İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BULAŞICI HASTALIKLAR BİRİMİNE İVEDİLİKLE BİLGİ VERİLİR. BULAŞICI HASTALIKLAR BİRİMİ, OLASI OLGU YÖNETİM ŞEMASINA GÖRE OLGUYU YÖNETİR. TEMASLILARINI SAPTAYARAK, TEMAS ÖZELLİKLERİNE GÖRE (YAKIN TEMASLI, TEMASLI) GEREKLİ İZLEM PROSEDÜRLERİNİ BAŞLATIR.

12.COVID-19 TANISI KESİNLEŞEN HASTANIN ODASI 24 SAAT SÜREYLE HAVALANDIRILIR VE BOŞ TUTULMASI SAĞLANIR, SONRASINDA TEMİZLİK PERSONELİ MASKE, ELDİVEN, SİPERLİK VE KORUYUCU KOLLUK EKİPMANLARINI TAKARAK, DETAYLI BİR ŞEKİLDE SU VE DETERJANLA TEMİZLER, 1.100 ORANINDA SULANDIRILMIŞ ÇAMAŞIR SUYU (SODYUM HİPOKLORİT CAS NO: 7681-52- 9) İÇEREN SOLÜSYONLA SİLİNİR. BU İŞLEMLER SONRASINDA ODAYA YENİ KİŞİ ALINABİLİR. ODA TEMİZLİĞİ ESNASINDA TEMİZLİK GÖREVLİSİNİN KULLANDIĞI EKİPMANLAR MUTLAKA DEĞİŞTİRİLİR.

13. KORONA VİRÜS SORUMLUSU FORMLARI KULLANARAK HER SAAT BAŞI TESİSTE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLERİDENETLEYEREK AKSAKLARI GİDERECEK VE VARSAALINMASI GEREKEN İLAVE TEDBİRLER KONUSUNDA TESİS YÖNETİMİNİ BİLGİLENDİRİLECEKTİR.

14. TESİSLERDEKİ ORTAK KULLANIM ALANLARINDA; OTEL GİRİŞİNDE AYAKLI DEZENFEKTAN VE DEZENFEKTANLI PASPAS, RESTURANT GİRİŞİ, PERSONEL ODASI VE GENEL LAVABO ÇIKIŞLARINA EL DEZENFEKTANI BULUNDURULMAKTADIR. RESEPSİYONDA YETERLİ MİKTARDA MASKEMİZ BULUNMAKTADIR.

15.TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI KAPSAMINDA UYULACAK KURALLAR TESİSİMİZ GİRİŞLERİNDE LOBİ, ASANSÖR, RESTORAN GİRİŞİNDE, PERSONEL SOYUNMA ODALARINA ASILMIŞTIR. İNTERNET SİTEMİZ www.rmsatlasotel.com.tr SİTESİNDE PLAN YAYINLANMIŞTIR.  

TESİS ORTAK ALAN
MİSAFİR SAYISI MAXSİMUM ( AYNI ANDA )
PERSONEL SAYISI
LOBİ
8
2
RESTAURANT
22
2